Ook de wereldberoemde zanger Tarkan reageert op de aantasting van het milieu in de Kaz-bergen waar er gezocht wordt naar goud en zilver en bomen worden gekapt door het Canadees bedrijf Alamos. Vele Turken protesteren tegen die werken met schadelijke gevolgen voor de natuur.

 

View this post on Instagram

 

Rant uğruna feda edilen Hasankeyf’ler, Allianoi’ler, Karadeniz’in dereleri, ormanları. Dikilen çirkin beton yığınları için kesilen binlerce yıllık zeytin ağaçları. Kurutulan göller, kirletilen, zehirlenen denizler, topraklar. Altın için feda edilen güzelim Kaz dağları ormanları. Bu ne bitmek bilmeyen bir para ve güç hırsıdır. İnsan ülkesinin doğasını, tarihini, kültürünü rant uğruna bir kalemde nasıl satabilir böyle? Dünyanın neredeyse her yerinde durum aynı. Halkın oylarıyla bulundukları noktaya gelen yetkililer kendilerini o ülkenin sahibi sanıp istediklerini yapma hakkını kendilerinde nasıl buluyorlar? Vatandaş kendi toprağını, doğasını savunmaya, korumaya kalktığında bir de vatandaşa ayar verip, kafa tutup, tehditler savuruyorlar. Yeter artık. Bi durun, kendinize gelin.Sizlere emanet edilen bu topraklara ve de temsilcisi olduğunuz halkınıza ihanet etmeyin artık. Bi elinizi kalbinize koyun da vicdanınıza kulak verin artık. Rant için bu doğa katliamlarına bir son verin artık. #KazDağlarıHepimizin #kazdaglarınadokunma

A post shared by Tarkan (@tarkan) on

“Het is genoeg geweest. Bescherm de gronden die jullie toevertrouwd zijn en verraad dit volk niet. De verkozene leiders van dit land doen zomaar wat ze willen omdat ze denken dat ze de eigenaars zijn van dit land. Waarom? Hun honger naar geld en macht stilt maar niet. Hoe kan een mens de natuur, geschiedenis en cultuur van zijn eigen land zo verkopen? En dan bedreigen ze de burgers die opkomen voor de natuur en het milieu in eigen land. Waar is jullie geweten?” repliceerde hij fervent.

Veteraanacteur Cüneyt Arkın: ‘Nu is het een hel’

 

Odatv.com

T.A.